485 SAILFISH DR - DRIVEWAY DWG I-U
Z .�
75.23'
IMPERVIOUS CALCULATION ON THE OWNER'S PROPERTY
5. 6» 5' Drain ge and Utilities Easement Total Lot Area = 7502 Square Feet
5'-6" 12' Proposed Existing Price Residence = 2263 Square Feet
r o ' Storage S ed Proposed Storage Shed = 144 Square Feet
p Total Lot Area =
Storage 144 Square Feet Total Stamped Concrete
Shed12' 7,502 Square Feet on the owners property = 256 Square Feet
Li
zSemi—pervious pavers on the owners
i Approx.11' property = 1001 Square Feet
117 Square Feet — Stamped If Semi—pervious pavers are 50% pervious then
m o (On owners property) 1 1001 / 2 = 500.5 Square Feet Impervious
2263 + 144 +256 +500.5 = 3163.5 Square Feet of Impervious
3163.5 divided by 7502 = .42 or 42% Impervious
3163.5 Square Feet + 587.5 Square Feet of Future Pool = 3751 Sq.Ft.
3751 divided by 7502 = .50 or 50% Impervious
(Future Pool drawing to be submitted at a future date.)
r
�f C� �S I��f'1�� Proposed Stamped Concrete
4S5 S ilfish ®rive Stamped Concrete
° on the owners propertyI ILI =
2,263 Square Feet 139 Square Feet
117 Square Feet
256 Square Feet
Proposed
Semi pervious pavers
on the owners property
1001 Square Feet
0 139 Square Feet — Stamped
Edge of Existing Driveway J
(On owners property)
to be removed a
Property Line
i
Proposed Driveway Border
of Impervious Stamped Concrete Right of Way
Right of Way in the right of way =
54 Square Feet
Proposed 20'-0" S imeh give East
Semi pervious pavers
in the right of way = IMPERVIOUS CALCULATION IN THE RIGHT OF WAY
305 Square Feet Approximate Right of way calcu ation —
Right of Way = Approx. 1275 Square Feet
Impervious Stamped Concrete B rder in the right of way = 54 Square Feet
Semi—pervious pavers in the right of way = 305 Square Feet
If Semi—pervious pavers in the ight of way are 50% pervious then 305 / 2 = 152.5 Square Feet Imperviaus
54 + 152.5 = 206.5 divided b 1275 = .16 or 16 % Impervious in the right of way
97531
108642 10 �20 30 40
SCALE IN FEET
z�
i 75.23'
5'-6" 5' DraTiage and Utilities Easement
IMPERVIOUS CALCULATION ON THE OWNER'S PROPERTY
_____—_ Total Lot Area = 7502 Square Feet
5'-6" 12' Propose Existing Price Residence = 2263 Square Feet
l�ro _sed Storage Shed Proposed Storage Shed = 144 Square Feet
p Total Lot Area
Storage 144 Square Feet Total Stamped Concrete
Shed 7,502 Square Feet
12' on the owners property = 256 Square Feet
w I
z Semi—pervious pavers on the owners
Approx.11' property = 1001 Square Feet
v 117 Square Feet — Stamped If Semi—pervious pavers are 50% pervious then
ace 1 12121 11 On owners property) 1001 / 2 = 500.5 Square Feet Impervious
2263 + 144 +256 +500.5 = 3163.5 Square Feet of Impervious
3163.5 divided by 7502 = .42 or 42% Impervious
in
3163.5 Square Feet + 587.5 Square Feet of Future Pool = 3751 Sq.Ft.
3751 divided by 7502 = .50 or 50% Impervious
(Future Pool drawing to be submitted at a future date.)
r`
Proposed Stamped Concrete
o' 455 ailfish ®rive Stamped Concrete
° on the owners property =
2,2(3 Square Feet 139 Square Feet
117 Square Feet
256 Square Feet
Proposed
Semi pervious pavers
on the owners property
1001 Square Feet
0 139 Square Feet — Stamped
Edge of Existing Driveway J (On owners property)
to be removed
Property Line
Proposed Driveway Border
of Impervious Stamped Concrete < Right of Way
Right of Way in the right of way =
54 Square Feet
Proposed 20'-0" Faiilsh give Eaet
Semi pervious pavers
in the right of way = IMPERVIOUS CALCULATION IN HE RIGHT OF WAY
305 Square Feet Approximate Right of way calculation —
Right of Way = Approx. 1275 Square Feet
Impervious Stamped Concrete Border in the right of way = 54 Square Feet
Semi—pervious pavers in the right of way = 305 Square Feet
If Semi—pervious pavers in the right of way are 50% pervious then 305 / 2 = 152.5 Square Feet Impervious
54 + 152.5 = 206.5 divided Dy 1275 = .16 or 16 % Impervious in the right of way
97531
1 7-
108642 10 20 30 40
SCALE IN FEET
z�
i 75.23'
5'-6" 5' DraTiage and Utilities Easement
IMPERVIOUS CALCULATION ON THE OWNER'S PROPERTY
_____—_ Total Lot Area = 7502 Square Feet
5'-6" 12' Propose Existing Price Residence = 2263 Square Feet
l�ro _sed Storage Shed Proposed Storage Shed = 144 Square Feet
p Total Lot Area
Storage 144 Square Feet Total Stamped Concrete
Shed 7,502 Square Feet
12' on the owners property = 256 Square Feet
w I
z Semi—pervious pavers on the owners
Approx.11' property = 1001 Square Feet
v 117 Square Feet — Stamped If Semi—pervious pavers are 50% pervious then
ace 1 12121 11 On owners property) 1001 / 2 = 500.5 Square Feet Impervious
2263 + 144 +256 +500.5 = 3163.5 Square Feet of Impervious
3163.5 divided by 7502 = .42 or 42% Impervious
in
3163.5 Square Feet + 587.5 Square Feet of Future Pool = 3751 Sq.Ft.
3751 divided by 7502 = .50 or 50% Impervious
(Future Pool drawing to be submitted at a future date.)
r`
Proposed Stamped Concrete
o' 455 ailfish ®rive Stamped Concrete
° on the owners property =
2,2(3 Square Feet 139 Square Feet
117 Square Feet
256 Square Feet
Proposed
Semi pervious pavers
on the owners property
1001 Square Feet
0 139 Square Feet — Stamped
Edge of Existing Driveway J (On owners property)
to be removed
Property Line
Proposed Driveway Border
of Impervious Stamped Concrete < Right of Way
Right of Way in the right of way =
54 Square Feet
Proposed 20'-0" Faiilsh give Eaet
Semi pervious pavers
in the right of way = IMPERVIOUS CALCULATION IN HE RIGHT OF WAY
305 Square Feet Approximate Right of way calculation —
Right of Way = Approx. 1275 Square Feet
Impervious Stamped Concrete Border in the right of way = 54 Square Feet
Semi—pervious pavers in the right of way = 305 Square Feet
If Semi—pervious pavers in the right of way are 50% pervious then 305 / 2 = 152.5 Square Feet Impervious
54 + 152.5 = 206.5 divided Dy 1275 = .16 or 16 % Impervious in the right of way
97531
1 7-
108642 10 20 30 40
SCALE IN FEET